Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Rajčata patří k nejoblíbenějším druhům plodové zeleniny. Pro úspěšnou sklizeň je důležitý výběr správné odrůdy. Každému chutná něco jiného, záleží také na plánovaném způsobu využití a zpracování. Některé odrůdy vyžadují trochu jinou péči nebo potřebují jiné podmínky k pěstování.

Jak si vybrat správnou odrůdu rajčat? Zaměříme se na vlastnosti zvolených odrůd i jejich plodů. Poradit nám mohou sousedé, kteří mají zahradu ve stejných teplotních podmínkách jako my. Při nákupu vybíráme pouze kvalitní a silné sazenice. Neměly by být lámavé, tenké, zažloutlé nebo vytáhlé

Jak si vybrat sazenice rajčat

Na výběru si dáme záležet. Menší rostliny v dobrých podmínkách brzy dorostou.

  • Rozdíly mezi odrůdami jsou ve velikosti, barvě a tvaru plodů. Někdo dá přednost malým koktejlovým rajčatům, jinému vyhovují velká masitá rajčata nebo spíš plody v obvyklé střední velikosti. Některé typy rajčat jsou skvělé do salátů, jiné do leča, další nadchnou děti. Nejlepší je mít od každého typu nějaké rostliny.
  • Plody rajčat se odlišují také chutí, pevností, trvanlivostí i časem dozrávání.
  • Přednost dáváme rostlinám odolným proti houbovým chorobám.
  • Pěstovat můžeme rajčata tyčková nebo keříčková. U tyčkových je potřeba vylamovat postranní výhony, přesto jsou na zahradách oblíbenější a pěstují se častěji. Keříčková rajčata sice nevylamujeme, nemusíme k nim ani dávat tyčky, ale porost se hůře udržuje a snadno může být nepřehledný a přehuštěný.
  • Některé odrůdy rajčat jsou vhodné pro pěstování v nádobách a květináčích, třeba i na balkónech.
  • Divoká rajčata jsou odrůdy, které se snadno pěstují a zároveň rostou "divoce", proto ani záhony s nimi nevypadají na pohled uspořádaně. Můžete očekávat sklizeň velkého množství maličkých plodů, ještě menších než u rajčat koktejlových. Rostliny bývají odolné proti houbovým chorobám, často se samy vysemení a následující rok opět vyrostou.
  • Pokud si budete chtít z plodů ponechat semínka pro další pěstování, vybírejte odrůdy, které nemají v názvu F1

Při převozu nebo přenášení sazenic jsme opatrní, abychom křehké stonky nepolámali. Vysazujeme je do dobře připravené a vyhnojené zeminy, šikmo a hlouběji než rostly v květináči nebo kelímku. K rostlinám rovnou dáváme kolíky. Do volné půdy je vysazujeme až tehdy, když pomine nebezpečí přízemních mrazíků - obvykle v polovině května.

Když se úroda zadaří, můžete přebytek rajčat zavařit podle následujícího postupu:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více