Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kdy okopávat záhony? Správné načasování nám ulehčí práci a přinese lepší výsledky
Zdroj: Pixabay, congerdesign

Přejete si krásně upravené záhony bez zbytečných plevelů? Důležitým pomocníkem je motyčka, ale pomohou i různé další důmyslné kypřiče půdy. Záleží na nás, co si vybereme a s čím se nám nejlépe pracuje.

Péče o zeleninové záhony spočívá v několika činnostech, bez kterých naše starost o zahradu nebude úspěšná. Jedná se především o okopávání a kypření, odplevelování a zalévání. Všechny tyto činnosti je důležité dobře načasovat, aby nám zabraly co nejméně času a přinesly žádané výsledky. 

Kdy okopávat záhony

Obstaráme si dobrou motyčku, se kterou se nám bude dobře pracovat. Můžeme vyzkoušet více typů. 

  • Záhony okopáváme pravidelně a včas, nenecháváme zeminu ztvrdnout, protože pak by nám její narušování šlo o to hůře.
  • Ideální čas k okopávání? Brzy po dešti, časně po ránu a na začátku horkého dne.
  • Při okopávání brzy po dešti je zemina tvárná a dobře se s ní pracuje. To je velká výhoda, protože se příliš "nenadřeme". Pokud je sucho, tak si záhon večer před ranním okopáváním zalijeme.
  • Časně po ránu jsme svěží a dobře se nám pracuje. Zatím na nás nepraží slunce a můžeme si užít zpěv ptáků a ranní probouzení přírody. Jakmile se ale přes den oteplí, začne nám být horko a práce nám již nejde dobře od ruky.
  • Čerstvě okopané záhony zásadně nezaléváme. Výjimkou je nutnost zalití rostlin, které jsme např. přesadili nebo omylem podkopli a potřebují k opětovnému uchycení vláhu. Pokud bychom zalili okopané záhony, dostali by všechny pracně podkopnuté plevely první pomoc a novou šanci k růstu.

Při okopávání vybíráme plevely a dáváme je na kompost. Když menší plevely necháme ležet na záhonech, nevadí. Slunce se o ně postará a brzy uschnou.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více