Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pokojové rostliny dovedou příjemně vyzdobit naše domovy a nejvíce času na ně máme v zimě, když naopak zahrada nevyžaduje skoro žádnou péči. Jak se o rostliny v květináčích starat, aby se jim dobře dařilo? Máme pro vás několik tipů.

Některé rostliny zimu přečkají snadno a spolehlivě (např. ibišek, gumovník, tchynin jazyk, dracéna), ale jiné, především tropické a kvetoucí, toto období spíš přetrpí. Když ale budeme dodržovat základní pravidla správné péče, vydrží všechny. 

Jak se starat v zimě o pokojové rostliny

Zima je pro přírodu obdobím odpočinku, a to nejen pro rostliny pod sněhovou přikrývkou, ale i pro naši "zahrádku" za oknem. Souvisí to s nedostatkem denního světla. Následující pravidla sice platí všeobecně, ale některé konkrétní rostliny mohou mít zvláštní nároky.

  1. Zaléváme jednou týdně, případně rosíme. Zálivka má sice rostliny udržovat živé, ale nemá zbytečně podněcovat růst. Mnoho rostlin v zimě zahyne kvůli přílišnému zalévání. Někdy nám připadá, že vypadají "špatně" a zásobujeme je přebytkem vody, ale v zimě musíme být k jejich vzhledu více tolerantní, souvisí totiž s přirozeným ročním cyklem.
  2. Na zálivku je ideální odražená vlažná voda. Některé rostliny zaléváme do misky pod květináčem (africké fialky), jiné můžeme "prolévat" (orchideje).
  3. Květináče postavíme na světlá místa, nicméně větrání představuje velké riziko, zvlášť při mrazivém počasí. Větráme krátce nebo jinými okny, případně květináče dáme při větrání stranou.
  4. Vhodná není ani blízkost tepelného zdroje. Květináče by neměly stát blízko radiátorů a kamen.
  5. Listy udržujeme čisté a bez prachu, aby rostliny mohly lépe přijímat světlo. Některé rostliny můžeme čas od času osprchovat vlažnou vodou.
  6. Případné škůdce likvidujeme především mechanicky, někdy stačí jen otřít listy vlhkým hadříkem nebo rostliny osprchovat. Postřik použijeme, až když přirozená likvidace nepomůže. Na výběr jsou přípravky na přírodní bázi, tak se nemusíme obávat zbytečné chemie.
  7. Rostliny v zimě nehnojíme, ale výjimkou jsou ty, které právě kvetou, těm přísun živin prospěje.
  8. Tip: Do blízkosti kvetoucích rostlin nedáváme dozrávající ovoce (např. jablka, pomeranče), protože odpařuje etylen, který odkvétání urychluje. 
  9. Nakupujete nové pokojové rostliny? Nechte si je v zimě dobře zabalit, aby bez následků přečkaly cestu. Při výběru si všímejte i toho, kde stojí a jestli nejsou vystavené chladu a průvanu.

Přejeme, ať vám vaše květiny dělají radost i v zimě a pokud máte nějaké další tipy, můžete nám je napsat do komentářů pod článkem.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více