Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Letní jablka jsou typickým letním ovocem, které dozrává v polovině prázdnin. Vzhledem k tomu, že mají velmi krátkou trvanlivost, je nutné jejich rychlé zpracování. Poradíme vám, jak je nejlépe zužitkovat a jaký z nich připravit šťavnatý moučník.

Letní jablka jsou velmi oblíbená pro svou lehce nakyslou chuť. Proti ostatním jablkům jsou více moučnatá, ale jsou stejně zdravá a obsahují pro tělo řadu prospěšných látek. Zvyšují imunitu a jsou prospěšná pro zvýšení odolnosti vůči stresu. Jedno jablko denně vaše tělo jistě ocení.

  1. Kdy zrají letní jablka
  2. Jak uchovat letní jablka
  3. Jak zakonzervovat jablka
  4. Jak zpracovat padaná jablka
  5. Jak zavařit letní jablka
  6. Jak udělat přesnídávku z jablek
  7. Jak se dělá jablečný kompot
  8. Jak zmrazit jablka
  9. Co upéct z letních jablek
  10. Jak zpracovat jablka na štrúdl

1

Kdy zrají letní jablka

Letní jablka dozrávají přibližně na přelomu července a srpna. Že jsou zralá, poznáme tak, že začínají padat ze stromu. Nejprve jsou sytě zelená, pak zežloutnou a nakonec jsou skoro bílá. V této fázi jsou nejsladší. Při jejich zpracování ale musíte být rychlí, jinak si na nich rády pochutnají vosy i sršně.

2

Jak uchovat letní jablka

Letní jablka nejsou vhodná k uskladnění do sklepa. Při delším skladování se rychle otlačí a začnou se kazit. Nejlépe se hodí k přímé konzumaci, k zavařování či pečení. Můžete si z nich připravit dětskou přesnídávku, kompot, udělat mošt či upéct jablkový štrúdl.

3

Jak zakonzervovat jablka

Vzhledem ke krátké trvanlivosti tohoto ovoce je vhodné jablka zpracovat a zakonzervovat. Nejlepší způsob, jak to můžete udělat, je jablka nastrouhat a poté zavařit v zavařovacích sklenicích. Dalším způsobem může být zavaření formou kompotů, džemů či přesnídávek. Také můžete jablka usušit na křížaly, zamrazit nebo z nich připravit zdravou svačinku nejen pro děti tzv. kůže.

4

Jak zpracovat padaná jablka

Pokud se rozhodnete zužitkovat i jablka, která jsou popadaná na zemi, je nutné před jejich zpracováním vyříznout otlačená hnědá místa a jablka zkontrolovat. Otlačená místa sice nevadí, ale nahnilé kusy ovoce rovnou vyhoďte.

5

Jak zavařit letní jablka

Letní jablka můžete zavařit několika způsoby. Jeden z nejjednodušších je nastrouhat vykrájená jablíčka na štrúdl a poté zavařit do sklenic. V zimě pak jednoduše sáhnete po sklenici a můžete si rovnou připravit šťavnatý štrúdl nebo buchtu z litého těsta. Vyzkoušejte např. rumový perník s jablky. Jablka dále můžete zavařit jako kompot nebo džem. Jablka se zavařují klasicky při teplotě 75–85° Celsia.

6

Jak udělat přesnídávku z jablek

V létě je často jablek velké množství a protože jsou velmi zdravá a chutná, je dobré se při jejich nadúrodě zásobit i na zimu. Oblíbenou pochoutkou, na které si pochutnají hlavně děti, je přesnídávka. Její příprava není vůbec složitá, postačí jablka nakrájet (někdo je i loupe), zbavit jádřince a ve vodě vařit, a to tak dlouho, než se rozvaří. Poté je rozmixovat tyčovým mixérem dohladka. Následně jablíčka osladíme a přidáme vanilkový puding rozmíchaný s vodou. Vše necháme povařit a zhoustnout. Naplníme do skleniček a zavařujeme cca 25 minut. Výborná pochoutka, která nám bude připomínat léto, je hotová.

7

Jak se dělá jablečný kompot

Další variantou zpracování jablek je kompot. Oceníte ho hlavně k doplnění oběda, jako sladkou tečku ovoněnou skořicí a hřebíčkem. A jak připravit čerstvý osvěžující jablečný kompot?

  • Jablka omyjeme, zbavíme je slupky, jádřinců a nakrájíme na čtvrtky.
  • Rozkrájená jablka vložíme do hrnce, přidáme vodu (v takovém množství, aby byla jablka ponořená), skořici, cukr, hřebíček a zakápneme citronovou šťávou.
  • Přivedeme k varu a vaříme pomalu táhlým varem, zčásti zakryté pokličkou asi 10-15 minut, dokud nejsou jablka měkká.
  • Podáváme vlažné nebo vychlazené z lednice.

8

Jak zmrazit jablka

Jablka můžete dokonce mrazit, a to buď nakrájená, celá, se slupkou nebo i bez. Podle toho, jak vám to nejlépe vyhovuje. Až budete mít naspěch, jistě oceníte sáček nakrájených jablíček, který na vás bude čekat v mrazáku, buchta pak bude za pár minut upečená. Pokud vám můžeme doporučit, jak jablka mrazit, za nás je nejlepší variantou si jablíčka očistit, oloupat a nakrájet na kostičky nebo na plátky. Takto připravená jablka se vám budou v mrazáku nejlépe skladovat a nezaberou mnoho místa.

9

Co upéct z letních jablek

Moučníků a dezertů z letních jablek je celá řada. Jako první se všem jistě připomene štrúdl neboli závin. Z letních jablek je šťavnatý a pokud je nedosladíte, tak také trochu kyselejší než z jablek podzimních. Receptů na štrúdl je celá řada. Můžete si upéct velmi rychlý z kupovaného listového těsta nebo vyzkoušet tažený štrúdl, které pekly už naše babičky. Za vyzkoušení jistě stojí i hraběnčiny řezy, jablečný koláč s pudinkem a piškoty nebo jablečná linecká buchta. Ať sáhnete po jakémkoliv receptu, určitě neuděláte chybu. Díky jablíčkům budou moučníky šťavnaté, velmi chutné a vy zároveň zužitkujete úrodu ze zahrady.

10

Jak zpracovat jablka na štrúdl

Při zpracování jablek na štrúdl musíme vybírat pouze jablka zdravá, bez plísně. Poté už je příprava snadná. Jablka postačí očistit, zbavit stopek a jádřinců, a nastrouhat na velkém struhadle. Pokud máte větší množství jablek, použijte elektrické struhadlo. Práce vám půjde lépe od ruky. Poté z jablek vymačkejte nadbytečnou šťávu a můžete je plnit do sklenic. Podle rady naší babičky je u kyselých jablek vhodné jablka ve sklenici prosypat 1- 2 lžícemi cukru. Pak už jablka sterilizujeme po dobu cca 50 minut. Takto zavařená jablka vydrží i více než rok při uskladnění ve spíži.

Jak připravit jablka v županu

Smažená jablečná kolečka jsou jednou z nejrychleji připravených dobrot z jablek. Vychutnat si je můžete jako sladkou snídani, svačinku na cesty nebo jako dezert po vydatném obědě.

A jaké dobroty nejraději připravujete z letních jablek u vás doma? Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše tipy v komentáři pod článkem.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více